piątek, 27 czerwca 2014

Konfitura truskawkowa z kwiatem bzu czarnego


Zapach jej jest nieziemski! W smaku bardzo specyficzna - jest truskawkowa ^^, ale gdzieś tam w tle delikatnie wyczuwa się charakterystyczny posmak. To jest coś dobrego! W ubiegłym roku łączyłam truskawki z rabarbarem, rabarbar z bananami,  truskawki z miętą, truskawki z rumem i miodem, a w tym roku polecam tą. Trochę późno publikuję przepis, ale może znajdziecie gdzieś jeszcze nieprzekwitnięty bez. Oczywiście chyba nie muszę pedagogicznie przypominać, że musi być on prawie ekologiczny :). Przy przygotowaniu konfitury trzeba się nagimnastykować, ale nie od dziś wiadome, że wszystko co dobre kosztuje. I czasu i cierpliwości. Nie można nie wspomnieć kosztach samych składników, bo obecnie domowe przygotowywanie przetworów kalkuluje się wiele drożej niż pójście do sklepu i kupienie słoika dżemu za 4 zł. Najważniejsza jest dzika satysfakcja, że samemu się zrobiło, wie się co tam jest i ta świadomość, że takiego połączenia smakowego nie znajdziemy na półce sklepowej-nawet najwyższej...I właśnie dlatego, jak nic innego uwielbiam robić konfitury, dżemy, frużeliny, bo zawsze zachowam na zimę, a potem otwieram i czuję zapach prawdziwego lata w połowie lutego.  Każdemu polecam!

P.S. Tym, którym podaruję taki słoiczek, publicznie upraszam, aby nie bezcześcili zawartości na naleśniku :D Pewnie teraz się uśmiechają, Ci, co mnie znają...(tak, mam na tym punkcie mam hopla :P), ale lepiej idźcie do sklepu po drożdże i upieczcie DROŻDŻÓWKĘ! :))

  • 1 kg truskawek
  • 420 g cukru
  • 3-4 baldachy kwiatów bzu czarnego
  • ewentualnie 0,5 opakowania pektyny (pisząc" pektyna" mam na myśli pektynę, a nie dżemiks :) )
Truskawki umyć, oczyścić, pokroić na ćwiartki, zasypać cukrem i pozostawić na 2 godziny. Kwiaty bzu delikatnie otrząsnąć, oczyścić, z głównego pędu zerwać boczne i owinąć luźno w gazę. Jest to jedyny sposób by uniknąć zanieczyszczenia konfitury kwiatami i jednocześnie uzyskać zapach i smak kwiatów bzu. Polecam gazą owinąć dwu-, a nawet trzykrotnie i potem nitką kuchenną zabezpieczyć, by wszystko trzymało się całości.  Następnie truskawki z cukrem wymieszać i zagotować. Woreczek z kwiatami włożyć do garnka z truskawkami i gotować około 35-40 min, a następnie dodać pektynę. Jeżeli nie dodajemy pektyny, to trzeba gotować dłużej do uzyskania gęstszej konsystencji.
Z podanej ilości wychodzą 2 średnie słoiczki i jeden mały- o pojemności takiej jak po koncentracie pomidorowym. Konfiturę należy pasteryzować 10 min.


L.P

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz